YAŞASIN 1 MAYIS!

Bugün 1 Mayıs… İşçi ve emekçi sınıfının en büyük bayramı… Kutlu olsun… Ancak bu bayramı kutlarken bugünlere kolay gelinmediğini de bilelim… Yüzyıllar boyu köle gibi çalıştırılan emekçiler 167 yıl önce bugün “bizi günde 8 saatten fazla çalıştıramazsınız” diye sokağa çıktı.

Cin şişeden çıkmıştı bir kere… Yüzyıllar boyu çok kan aktı, çok ter döküldü, gözyaşı hiç dinmedi… Sonunda onlar için “zincirlerinden başka kaybedecek şeyleri yoktur” denildi…
İşçi sınıfı bugün geldiği noktaya bölüne bölüne değil, sendikal mücadele ile birleşe birleşe geldi. İlmek ilmek ördüğü bu mücadeleyi sonunda bir noktaya da getirdi…
Aslında 167 yıl sonra bugün hala daha mücadele aynı mücadeledir. Bir yanda emekçiyi günde 8 saatten fazla çalıştırıp daha az ödemeyi ilke edinen sömürgeci bir anlayış var…
Diğer yanda bu anlayışa karşı emeğin, alın terinin namusunu korumaya çalışan bizler varız. Asgari ücretle açlık sınırının altında çalıştırılmak istenen emekçi kardeşlerimiz için, daha adil bir dünya için mücadele etmeye yeminimiz var… Bu mücadeleden dönmeyiz… Bizim derdimiz emeği sömürmek isteyenlerledir… Alın terinin hakkını vermeyenlerledir...
En önemli ilkemiz tüm siyasi partilere eşit mesafede, işçiyi birbirinden ayırmadan, bir bütün halinden tutmaktır. Çünkü ancak “bir” olursak, “ben” demez “biz” dersek var olabiliriz. “Biz” olursak emeğin, alın terinin önüne konan tüm engelleri aşabiliriz.
Sendikal mücadeleyi yok edip taşeronlaştırma ile işçi sınıfının ezmek isteyen her kim olursa olsun sonuna kadar mücadele etmek görevimizdir. Bugüne kadar bu onurlu mücadeleyi verdik. Bundan sonra da vermekten çekinmeyiz.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde emeğin, alın terinin hakkını savunurken, bunu başarabilmenin tek yolunun bayrağımıza, devletimize, ülkemize sahip çıkmak olduğunun da bilincindeyiz. Bayrağımızın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üzerinde sonsuza dek dalgalanması için işçi sınıfının daha da güçlü olması gerektiğini biliyoruz.
Bu gayeyi sadece çocuklarımıza değil, bu ülke ve bayrak için kanın akıtmış şehitlerimize de görev sayıyoruz. 1 Mayıs sadece çalışan, üreten emekçilerin değil, iş arayan, zor durumda olan emekçilerin de bayramıdır. Bizim mücadelemiz onların da mücadelesidir.

1 Mayıs İşçi Bayramı, başta üyelerimiz ve ülkemizdeki tüm çalışanlar olmak üzere Türkiye’deki emekçi kardeşlerimiz ve tüm dünya emekçileri için kutlu olsun.
Yaşasın işçilerin onurlu mücadelesi…
Yaşasın 1 Mayıs…

AHMET SERDAROĞLU
Kamu-İş Sendikası ve
Hür-İş Federasyon Başkanı