SENDİKALAR HÜKÜMET'E UZLAŞI ÖNERİLERİNİ SUNDU

Sn. Dursun Oğuz
Maliye Bakanı,
Lefkoşa.
 
                Covid 19 Pandemisi ve TL’de yaşanan değer kaybı nedeni ile kamu ve özel sektör çalışanlarının, emeklilerin, dar ve sabit gelirlilerin alım gücünde büyük gerileme yaşandığı yadsınamaz bir gerçekliktir. 

Hükümetin ekonomik krizi gerekçe göstererek Hayat Pahalılığı ödeneğini durdurması alım gücü zaten düşmüş olan çalışanların ve emeklilerin yaşanan yüksek enflasyon karşısında tamamen korumasız kalmasına neden olacaktır. Diğer yandan Hükümetin ortaya koyduğu icraatlardan, hayat pahalılığı ödeneğinin dondurulması ile sağlanan tasarrufun özel sektör çalışanlarını desteklemek için kullanılmadığını görmekteyiz. Çalışanların ve emeklilerin hayat pahalılığı ödenekleri durdurulurken hükümet tasarruf tedbirleri uygulamak bir yana devlet bütçesine büyük yükler getirecek uygulamalara devam etmektedir.

Bizler kamuda örgütlü sendikalar olarak temsil ettiğimiz üyelerimizin, özel sektör çalışanlarının, işsizlerin, dar ve sabit gelirli kesimlerin giderek yoksullaşması karşısında bazı kesimlerin hiçbir fedakarlık göstermemesi hatta krizi fırsata çevirerek daha da zenginleşmeleri karşısında sessiz kalmayacağımızı belirtmek isteriz.
               
Bu çerçevede, 12 Nisan 2021 pazartesi günü mesai bitimine kadar,

1-2020 yılının Mart-Haziran döneminde kamu çalışanlarının ve emeklilerin maaşlarından kesilen % 2.05’in, 2020 yılının ikinci altı                    ayında kesilen % 10.65’lik hayat pahalılığı ödeneğinin hangi maksatla kullanıldığını?       

2021 yılının Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında durdurulacak olan HP ödeneğinin hangi maksatla kullanılacağı?
       
2- 2019 yılında beyan edilen fakat ödenmeyen 498 milyonluk kurumlar vergisini ödemeyenleri için nasıl bir yaptırım uygulandığı?
     
3-Ödenmeyen % 10.65’lik HP ile ilgili haksız vergilendirmenin gerekçesinin ne olduğu?

Konularında sendikalarımıza açıklama yapılmaması,

Ayrıca
 
1-İçişleri Bakanı Kutlu Evren’in, dünürünü emekliliğine 11 ay kala müdür olarak atanmasının iptal edilmemesi
 
-Partilerinden istifa ederek UBP-DP-YDP Hükümetinin kurulmasında büyük rol oynayan üç HP milletvekilinin baskılarıyla yapılan DPÖ Müsteşarlığı atamasının iptal edilmemesi

2- Temel Tüketim maddelerine uygulanan KDV’nin sıfırlanmaması

Haline 13 Nisan 2021 Salı gününden itibaren Sivil Havacılık Dairesinin tüm birimlerinde süresiz grev başlatacağımızı bilgilerinize getiririz.
 
 
       KAMU-İŞ     KTAMS     KAMUSEN     GÜÇ-SEN      VERGİ-SEN     HEMŞİRELER VE EBELER SENDİKASI