“MAAŞLAR ÖDENMEYiNCE EYLEME GiTTiK”

Yatırımları yapılmayan, maaşları ödenmeyen TÜK çalışanları Başbakanlık önünde hükümete haykırdı: NE EZiLEN NE EZEN iNSANCA HAKÇA BiR DÜZEN

Kıbrıs Türk Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş), Topak Ürünleri Kurumu (TÜK) çalışanlarının Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarının yapılmaması yanında maaşlarının da ödenmemesi üzerine grev yaptı. Başbakanlık önündeki eylemin ardından Bakanlar Kurulu’ndan çıkan olumlu adımların ardından gün içinde eylemi kaldıran Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, “Verilen sözlerin takipçisi olacağız” dedi.

Başbakanlık önündeki eylem sırasında Bakanlar Kurulu toplantısına katılmak üzere Başbakanlığa gelen Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, eylemcilere açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, TÜK’ün borçlarından dolayı “faaliyetlerini sürdüremeyecek duruma geldiğini”, ancak kurumun ayakta durabilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. TÜK’ün “kendi başına batan bir kurum” olmadığını ifade eden Çavuşoğlu, TÜK’ün bugün çalışanları ödeyememesi yanında, ne parası ne de ambarında arpanın bulunduğunu, alacaklarını alamayan bir kurum haline geldiğini anlattı.

ÇAVUŞOĞLU: “YA GEREKEN YAPILSIN YA DA iFLASI AÇIKLANSIN”
Bakan Çavuşoğlu, bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında, TÜK’ün faaliyetlerinin sürdürebilmesi için yapılması gerekenlerin yapılmasını ya da iflasının açıklanmasını talep edeceğini de açıkladı.
Tarımdan sorumlu bakan olduğu bir önceki dönemde TÜK’ün borçlanma limitinin11 milyon TL olduğunu, daha sonra bunun 45, son olarak da 65 milyona çıkartıldığını; bugün borçlanma limitinin tümünün kullanıldığını ifade eden Çavuşoğlu, kurumun borçları için ayda “1 milyon TL faiz” ödemesi gereken bir durumda bulunduğunu söyledi. Çalışanların 13’üncü maaşlarının ve bugün ödenmesi gereken maaşlarının ödenmemesiyle ilgili olarak da Çavuşoğlu, Maliye Bakanlığı’ndan para aktarılmayacaksa yarın da maaşların ödenemeyeceğini ifade etti. Nazım Çavuşoğlu, hükümetin programında da açıkladığı gibi, üretici dostu kimliği ile elini taşın altında koyacağına inandığını belirtti.

SERDAROĞLU: “MAAŞLAR ÖDENMEYiNCE EYLEME GiTTiK”
Kamu-İş Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu ise Kamu-İş’in TÜK çalışanlarının maaşlarından İhtiyat Sandığı, Sosyal Sigorta ve gelir vergisi için kesinti yapılmasına rağmen gereken yerlere yatırım yapılmadığı için geçen hafta da eylem düzenlediklerini ancak Hükümet ile bahse konu ödemeler ve 13’üncü maaşların 8 Ocak 2021’de ödeneceği üzerine anlaştıklarını anlattı. Ancak, bugün çalışanların maaşlarının ödenemeyeceğini öğrenmeleri üzerine grev ve eylem kararı aldıklarını kaydeden Serdaroğlu, “Bu yapı doğru değil” dedi.

“KESİNTi YAPILIYOR ANCAK YATIRILMIYOR”
TÜK tarafından çalışanlardan Haziran 2020’den beri İhtiyat Sandığı, Sosyal Sigortalar ve gelir vergisi için kesinti yapıldığını ancak yapılan kesintilerin gerekli yerlere yatırılmadığını belirten Serdaroğlu, Sendika’nın TÜK’e hesaplarını inceleme talebini ilettiğini ifade etti. TÜK’e 2008’den sonra işe alınan, daha sonra devletin farklı kurumlarına aktarılan, ancak maaşı Maliye tarafından TÜK’e ödenmek üzere, TÜK tarafından ödenen çalışanların durumuna da değinen Ahmet Serdaroğlu, bu durumda olan 40 çalışan bulunduğunu ancak TÜK’ün bu konuda Maliye’den alacağının da bulunduğunu sözlerine ekledi.

TÜK’TE GREVi KALDIRDIK
Bu açıklamaların ardından Bakanlar Kurulu’nda maaşların ödeneceği ve sorunların giderileceğine yönelik söz alan Kamu-İş Başkanı Serdaroğlu, üretici daha fazla mağdur etmemek adına grevi kaldırdıklarını açıkladı. Serdaroğlu, şunları söyledi: “Toprak Ürünleri Kurumu’nda bugün başlattığımız grevi, Bakanlar Kurulu tarafından atılan olumlu adımlar neticesinde üreticiyi de daha fazla mağdur etmemek adına şu an için kaldırmış bulunuyoruz. Bakanlar Kurulu’dan alınan kararla maaşların ödeneceği ve TÜK’ün sağlıklı bir yapıya ulaşması için gerekenin yapılacağı yönünde bize güvence veridi. TÜK’te örgütlü sendika olarak bundan sonraki süreçte verilen sözlerin takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşırız. Bizim isteğimiz net. Bunu herkes duysun.Ne ezilen, ne ezen. İnsanca hakça bir düzen…”