“SAĞLIK ÇALIŞANLARI ARTİST DEĞİLDİR"


“Siren sesinden rahatsız oluyoruz” söyleminden rahatsız olan KTAMS ve KAMU-İŞ,  112 Hızır Acil Servisi önünde açıklama yaparak çalışanlara destek verdi

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI ARTİST DEĞİLDİR"
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ve Kamu İşçileri Sendikası (KAMU-İŞ), Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi 112 Hızır Acil Servisi önünde açıklama yaparak, “siren sesinden rahatsız oluyoruz” söylemini eleştirdi. 2 sendika hemşire münhalinin ertelenmesine de tepki gösterdi.

İlk sözü alan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, 112 Hızır’da çalışan personelin 36 saat görev başında kalarak, büyük fedakarlık gösterdiğini kaydetti. Bir televizyon programında bir gazetecinin siren seslerinden rahatsız olduğunu dile getirmesine karşın Sağlık Bakanı’nın da bu söylemi destekler nitelikte, “doğrudur, bir rahatsızlık vardır” dediğini savunan Bengihan, “Bu özelde 112 servisinde çalışan arkadaşları genelde de toplumu üzmüştür. Bu insanlar bunu hak etmemiştir” ifadelerini kullandı.
Dünyanın hiçbir yerinde ambulansların siren sesinin susmadığını, bu ülkede de susmayacağını dile getiren Bengihan, önemli olanın siren seslerine ihtiyaç duyulmamasını sağlamak olduğunu kaydetti.

SERDAROĞLU: “ARTİST OLMAK İSTESELERDİ YEŞİLÇAM’A GİDERLERDİ”
Daha sonra söz alan Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu da, KTAMS Başkanı Bengihan’ın söylediklerine destek verdi. Zor bir süreçten geçildiğini ifade eden Serdaroğlu, televizyon programlarında eleştiri yapılırken, neyin eleştirildiğinin 10 kere düşünülmesi gerektiğini belirtti.
“Eleştirdikleri, insanların sağlığı için uğraşanlardır” diyen Serdaroğlu, sağlık emekçilerinin söyledikleri gibi artist olmadığını vurgulayarak, “Artist olmak isteselerdi Yeşilçam’a giderlerdi. Ambulansta gecelerini, gündüzlerine katarak hizmet vermezlerdi” dedi.

Kime, neyin ne zaman söyleneceğine çok dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Serdaroğlu, bakanın da bu söylemler karşısında destek verir nitelikte konuştuğunu savunarak bunu eleştirdi. Kurallara dikkat çeken Ahmet Serdaroğlu, “Yol boş olsa da gece kaç olursa olsun, ambulans şoförü sirenleri açmak zorundadır. Kavşaklarda da araba çıkabilir. Birkaç kişi çıkıp da popülizm yapmasın” ifadelerini kullandı.
 

Kamu-İş Basın Bürosu