TATLISU KURNAZLARINA TEPKİ!

Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, kendi üyelerinin çoğunlukta olduğu Tatlısu Belediyesi’nde yetkisiz bir biçimde toplu iş sözleşmesi imzalayan BES’e tepki gösterdi...

TATLISU KURNAZLARINA TEPKİ!

BES’in Tatlısu Belediyesi’nde yetkisiz bir biçimde imzaladığı toplu iş sözleşmesine tepki gösteren Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaoğlu, “Türkçede kendi çapında akıllı geçindiğini zannedenler için kullanılan çok güzel bir söz var tatlı su kurnazı diye... Tatlısu Belediyesi’nde yetkisiz bir biçimde toplu iş sözleşmesi imzalayan BES’in tutumu da aynen böyledir. Herkes bilsin ki ‘Tatlısu Kurnazları’na asla geçit vermeyeceğiz” dedi.
Kamu-İş Başkanı Serdaroğlu yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

SENDİKAL HAYATA DARBE VURULUYOR

“2023 Kasım ayında başladığımız Tatlısu Belediyesi örgütlenmemizi başarıyla tamamladık.
42-96 sayılı yasanın öngördüğü tüm şartları yerine getirerek yetkiyi almak için müracaat ettik. Sendikal hayatın ve demokrasinin en doğal ilkesidir. Bir işyerindeki sendika görevini layığı ile yapmaz ise çalışanlar yeni bir sendika getirebilir. Tatlısu’da da böyle oldu.
Ancak şu anda orada bulunan mevcut sendika elinde geçerli bir yetki olmadan, mukayyitliğin 
referandum masasını kurmak için yaptığı çağrılara uymadan bugünlere kadar öteledi. 

YÜZDE 10 ÜYEYLE TİS İMZALANAMAZ

Geçtiğimiz Şubat ayında 53 üyeye yani üyelerin sadece yüzde 10’una sahip olan BES,  Tatlısu Belediye Başkanı’nı nasıl ikna ettiyse oturdu, yasaya rağmen toplu iş sözleşmesi imzaladı. Sendikal hayatın en temel ilkesini çiğneyen bu antidemokratik tutumu kabul etmemiz mümkün değildir. Bu genel sendikal harekete de darbedir. Çalışanların özgürce kendi sendikalarını seçme hakkı ellerinden alınmaya çalışılıyor. Bundan daha antidemokratik bir uygulama olamaz. Kamu-İş demokrasinin bekçisidir. Böyle bir tutum asla izin veremez...

MAHKEME TALEBİMİZİ KABUL ETTİ

Kamu-iş Sendikası olarak, Mağusa Kaza Mahkemesi nezdinde Tatlısu Belediyesi ile BES arasında 20 Şubat tarihinde usulsüz bir biçimde imza edilen toplu iş sözleşmesinin durdurulmasını talep ettik.
Mahkeme de dün talebimizi uygun gördü.
Mahkeme emri ile Tatlısu Belediyesi ve BES arasında imzalanan 1/1/24-31/12/25 tarihlerini kapsayan toplu iş sözleşmesi geçici olarak durduruldu.
Sendikamız, her zamanki gibi, tüm yasa tanımazlarin karşısında durmaya  ve tüm emekçi kardeşlerimizle omuz omuza yürümeye devam edecektir.”